Dünyadaki enerji kaynakları hızla tükeniyor. Bu durum özellikle gelişmiş ülkelerin enerjiyi tasarruflu bir biçimde kullanmak için yeni yöntemler geliştirmelerini sağlıyor. Enerji tüketiminin her geçen yıl hızla artması, ülkemizde de tasarruf yapmanın gerekliliğini ortaya koyuyor. Binalardaki enerji tüketimini kontrol altına almanın en etkin yolu ise ısı yalıtımı yaptırmaktan geçiyor.
Isı yalıtımının en önemli etkisi; enerjiden tasarruf etmeyi sağlamasıdır. Bu durum elbette ki sizlerin ödediği enerji hizmeti faturalarına da yansıyor. Bununla birlikte, binanızın içindeki enerjinin homojen olarak dağılması evinizin konforunu ve buna bağlı olarak yaşam kalitenizi yükseltiyor.
Yazın daha serin, kışın daha sıcak bir eve sahip olma artısının yanı sıra; ısı yalıtımı evinizde küflenme, mantar veya leke gibi problemlerin yaşanmasını engelliyor. Ayrıca ısı yalıtımı işlemi binanızın depreme karşı da daha korunaklı olmasını sağlıyor.
Yukarıda bahsettiğimiz kişisel gerekçelerin yanı sıra, ısı yalıtımı yaptırmanın küresel yararları da var. Isı yalıtımı yapılan evler daha az yakıtla ısındıkları için atmosfere yayılan karbondioksit ve kükürt gibi maddeler azalıyor. Isı yalıtımı yaptırmak, küresel ısınma ile mücadeleye olumlu katkı sağlıyor.Isı Yalıtımı (Mantolama) Yapılmamış Binalarda Hangi Sorunlar Yaşanır?Eğer bir binaya yalıtım yapılmadıysa ya da kötü bir şekilde yapıldıysa binada meydana gelecek olası problemler şu şekildedir:• Yaz aylarında binanın tavan araları bunaltıcı derecede sıcak olur.

• Kış aylarında binanın tavan aralarında ve taban altında donmuş yüzeyler oluşur.